Poidło dla owadów na przykładzie “pszczelej pijalni wody”

Poidło jest urządzeniem umożliwiającym owadom np. pszczołom pobieranie wody. Może to być to płytki zbiornik wyłożony mchem, kamieniami, karmazynem itp. gdzie woda nagrzewa się od promieni słonecznych lub woda ze zbiornika czy z kranu wolno ściekająca na pochyloną deskę z przybitymi skośnie listewkami opóźniającymi jej przepływ.

Przynoszenie wody do ula stanowi dla pszczół znaczący problem, szczególnie na przedwiośniu i zimnej wiosny mogący kosztować je więcej niż mogłoby się wydawać czyli życie. Wodę przynieść trzeba w wolu miodnym, jest to specjalna elastyczna część przewodu pokarmowego pszczoły. Zadaniem tym zajmują się pszczoły ze wszystkich trzech grup: dostarczycielki pyłku, nektaru oraz te przynoszące oba pokarmy jednocześnie. Czynność ta jest na tyle niebezpieczna dla pszczół, że jako pierwsze na ochotnika zgłaszają się najstarsze pszczoły. Bo cóż mają do stracenia, skoro i tak czują na sobie presje nieuchronnie zbliżającego się końca ich życia. Dlatego też poidła dla pszczół powinny znajdować się blisko uli lub też na pasieczysku powinno ich być na tyle, aby pszczoły nie musiały daleko latać. Podobnie w naszych ogrodach. Przy każdym hotelu owadzim powinno znaleźć się poidło. Hotel lub domek owadzi z poidłem stanowi dopiero kompletny zestaw, tymczasem wiele obserwuję domków a poideł brak dla tych stworzeń.

By lecieć po wodę pszczoła prosto z plastra pobiera na drogę pokarm węglowodanowy. Pszczoła musi go zabrać tylko tyle by do źródła wody dolecieć i utrzymać odpowiedni poziom cukru w hemolimfie aż do powrotu i „rozładunku”. Pszczoły chętnie wybierają więc źródła wody stojącej i płytkiej, które znajdują nieopodal ula. Raz znalezione źródło wody pszczoły doskonale zapamiętają i orientują się względem niego, by skutecznie i wielokrotnie powracać.

Ważne jest więc by poidło z ciepłą i czystą wodą znalazło się w pasiece przed pierwszym wiosennym oblotem. „Woda daje życie” jest trafnym stwierdzeniem również w przypadku pszczół. Bez wody pszczoły nie mogłyby choćby rozcieńczyć pokarmu. Woda wykorzystywana jest ponadto do wychowu czerwiu czy pojenia pszczół dorosłych. Jest niezbędna także do obniżenia temperatury w gnieździe – w upalne dni pszczoły rozpryskują wodny aerozol w przestrzeni ula by drobne krople szybko przejęły nadmiar ciepła z wnętrza gniazda. Wodne pijalnie są oazą dla pszczół jak i również dla innych pożytecznych owadów naszych działek.

Piotr Gadziński
Instruktor Okręgowy SSI PZD
Okręg Opolski
ROD „Energetyk” Kędzierzyn-Koźle

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *