Zimowa opieka pszczół

„Zimowa opieka pszczół”

W okresie zimowym pszczelarz musi zadbać o to, aby rodziny pszczele miały zapewnione właściwe warunki zimowania. Co 1-2 tygodnie i po każdej zawiei konieczne jest sprawdzenie stanu uli. W zimie najważniejsze jest, aby owady miały dostęp powietrza, dlatego też wloty do uli muszą być otwarte. Same otwory wlotowe należy oczyszczacze śniegu tylko wtedy, gdy śnieg stwardnieje w następstwie odwilży i kolejnego ataku mrozu.

Nawet delikatne puknięcie w ścianę ula spowoduje zmianę jednostajnego tonu brzęczenia kłębu. Pszczoły reagują nawet na niewielkie zakłócenia zewnętrzne. W wypadku silniejszych wstrząsów z kłębu mogą opaść robotnice, które zamarzną, jeżeli nie zdążą dolecieć z powrotem do kłębu.

Ponieważ każdy niepokój prowadzi do zwiększonego zużycia zapasów pokarmu, a tym samym do zwiększonego obciążenia jelita grubego, pszczelarz musi bardzo dbać o spokój swoich rodzin pszczelich i ich ochronę przed hałasem i szkodnikami.

W celu sprawdzenia, jak miewa się kłąb zimowy, zaleca się nasłuchiwanie dochodzących z wnętrza odgłosów, przykładając ucho w pobliżu wylotu lub do zewnętrznej ściany ula. Niejednostajne lub „wzburzone” brzęczenie wskazuje na stan awaryjny.

Należy dokładnie sprawdzić stan takiej rodziny przy kolejnej kontroli

Instruktor Okręgowy SSI PZD
Okręg Opolski
z ROD „Energetyk” K-Koźle
Piotr Gadziński

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *