Rumieniec na jabłkach

W czasie rozwijania się pąków i kwitnienia drzew w pełni mogą korzystać z obfitości światła słonecznego, kiedy wcześniej zostały prześwietlone.
Zauważam ostatnio działkowicze coraz lepiej wykonują cięcie wiosenne. Nawet najlepiej wykonane cięcie wiosenne nie gwarantuje nam ładnych zarumienionych jabłek. Jabłko odpowiednio zarumienione potrzebuje 50% nasłonecznienia.
Jak zauważamy przy wzroście jabłoni już w czerwcu jest bardzo dużo przyrostów – a do zbioru jeszcze daleko. Najwięcej cienia rzucają pędy tegoroczne – zwane wilkami. Pędy te są normalną reakcją drzewa na cięcie wiosenne. Wyrastające tegoroczne wilki można usuwać w czerwcu. Po czerwcowym cięciu przyrasta jeszcze trochę nowych pędów które trzeba ponownie usunąć.

Termin letniego cięcia jabłoni:
Gerera Earty, Piros – przełom czerwca i lipca
Poulared, Rubin Rubinola – początek lipca
Celeste, Katja Sumenered – połowa lipca
Delikates Jesfer – początek sierpnia
Grala, LIgol – początek sierpnia
Jonagold, Melrose Jdered – druga i trzecia dekada sierpnia

Po wycięciu pędów zbędnych i odsłoniętych częściowo jabłek widać już po 2 tygodniach jak pojawia się na nich rumieniec. Jabłka nasłonecznione szybciej dojrzewają są bogatsze w cukier i są smaczniejsze. Najlepsze skutki letniego cięcia są wtedy gdy od zabiegu do zbioru upływa ok. 4 tygodnie.
Pamiętajmy również że ostatnimi latami ocieplenie klimatyczne może również przyczynić się do poparzenia jabłek przez nadmiar nasłonecznienia spowodowane zbytnim wycięciem pędów.
Letnie cięcie wykonujemy zawsze w dzień pogodny i suchy ze względu na ryzyko infekcji. Rany po cieciu należy zasmarować maścią Funaben lub farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu lub miedzianu 0,25 kg -5 g środka.

Instruktor Okręgowy SSI PZD
Okręg Opolski
Piotr Gadziński

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *