Nie dla ludzi, lecz dla owadów, ptaków i innych zwierząt zapylających rozwinął się świat kwiatów – barwy i przyciągające wonie. Kwiaty kwitną by przypodobać się potencjalnym zapylaczom i dzięki nim przedłużyć istnienie swojego gatunku. Dlatego też wśród wszystkich gatunków kwiatów zabiegających o względy i wizytę zapylaczy istnieje ogromna konkurencja. Najbardziej atrakcyjne są kwiaty te, które najlepiej wykorzystają swoje wabiki czyli: słodycz nektarów, przyjemne i nieprzyjemne wonie, całą paletę barw na delikatnych płatkach kwiatowych.
Barwa kwiatów związana jest z występowaniem licznych barwników w soku komórkowym lub tzw. ciałek barwnych. I tak karotenoidy, flawonoidy, chlorofile-fiolety, róże, czerwienie, żółcie ,zielenie. To właśnie one stanowią jeden z wabików i potencjalnych zapylaczy. Tylko biały kolor jest wynikiem nagromadzenia w tkankach roślinnych powietrza dając efekt podobny jak to się ma ze śniegiem. Wiadome jest, że zmiana zabarwienia kwiatu lub plamek kierunkowych, połączona jest ze zmniejszoną produkcją nagrody kwiatowej by ograniczyć odwiedziny zapylaczy i pokierować je do kwiatów, które wciąż czekających na zapylenie.
Motyle, pszczoły i trzmiele posiadają trzy pigmenty wzrokowe, toteż mają one zdolność widzenia kolorów. Motyle dziennie spotykamy najczęściej na kwiatach różowych i fioletowych, wszystkie pszczoły na kwiatach białych, żółtych i niebieskich. Muchy upodobały sobie kwiaty w kolorze białym, żółtym i brązowym a leniwe chrząszcze zauważyć można na białych kwiatostanach roślin. A więc owady podobnie jak ludzie mają swoje ulubione kolory i upodobania.
Piotr Gadziński
Instruktor Okręgowy SSI PZD
Okręg Opolski
ROD „Energetyk” w Kędzierzynie-Koźlu